Hotline
+905322065840

Jinekoljik Bilgiler

Jinekoloji, hanım sağlığı ve hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır. Daha fazla kadın hastalıkları ve doğum ana bilim dalı ile öğrenim verilen tıp fakültelerinde obstetrik, yani doğum ve ilgili patolojileri dışarda tutan ancak bir noktada onkolojiyi de ihtiva eder. Jinekoloji uzmanı hekime ise jinekolog denir.

Doktorların çoğunluğu jinekolojik muayeneyi 6 ayda veya yılda 1 kere önermektedir. Jinekolojik açıdan ilk muayene çoğu zaman 18 yaşta önerilir sadece yaşa bakılmadan ne olursa olsun jinekolojik kontrol yapılmasını gerektiren durumlar vardır. Bunlar:

  • Karnın alt bölgesinde ağrı
  • Adet düzensizlikleri, âdet kanamasının olmaması ya da aksaması
  • Anormal kanamalar
  • Dış genital organlarda ağrı, şişlik, kaşıntı, kitle ve yaralar bulunması
  • Vajinal akıntı, kaşıntı ve ağrı olması
  • On beş, on altı yaşına gelinmesine rağmen âdet kanamasının olmaması
  • Cinsel temas yöntemiyle geçen hastalıklara maruz kalınması

Evli yahut bekar her kadın 6 ayda veya yılda bir defa hanım doğum uzmanına giderek jinekolojik muayene yaptırması çok önemlidir. Jinekolojik muayene olası hastalıkların önlenmesi için erken tanı ve tedavisinde çok önemlidir. Bir fazlaca hanım jinekolojik muayeneye gitmekten çekinebilir.

Sadece senelik muayeneler ile hanımın vajinal hastalıkları ya da yaşamını riske edecek hastalıkların erken tanısı ile ortaya çıkabilecek negatif durumların önüne geçilebilir. Örneğin genital bölgede olup biten küçük bir yara, önemsenmeyebilir. Ancak bu yara bir süre sonra enfeksiyona dönüşüp daha ciddi sorunlara yol açabilir yahut oluşan yara ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

İSTANBUL / KARTAL

Tema---Nemesis---css_05
İstanbul Genital Estetik Merkezi
Üsküdar Caddesi, Yukarı Mahalle, No: 24, Kartal/ İSTANBUL
Tema---Nemesis---css_08
0532 206 58 40
Tema---Nemesis---css_12
info@istanbulgenitalestetik.com.tr
Asistan Derya Atasoy'dan Bilgi Alabilirsiniz.