Hotline
+905322065840

o-0947

Kürtaj diğer adıyla küretaj işlemi, istenmeyen hamilelik durumu bitirilme işlemidir. Kürtaj operasyonu istenmeyen gebelik bitirme anlamına geliyor ancak bazı durumlarda düşük yapan kadınların rahminde parça kalması halinde kürtaj işlemine başvurulur. 18 yaşını doldurmuş kadınlar yasalar gereği kürtaj işlemlerini kendi rızalarıyla yaptırabildikleri gibi evli olan kadınların eşlerinin yazılı rızası alınması zorunludur. Hasta gizliliği göz önünde bulundurularak tüm bilgiler doktor – hasta mahremiyeti arasında gizli tutulmaktadır.

Ülkemizde her ne kadar kürtaj işlemi yasal bir hak gibi gözükse de belirli şartlar ve kriterlerin karşılanması gerekmektedir. Bu şartlarda kişinin reşit olması yani 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bekar ise sadece kendi rızası yeterli olacaktır. Ancak evli ise eşinin mutlaka yazılı rızası gerekmektedir. 18 yaşın altındaki kişilerde ise aile izni gerekmektedir. Onay olmadığı sürece kürtaj işlemi yapılamamaktadır.

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj işlemi tam gizlilik politikasıyla hasta ve doktor arasında gizli kalarak asla hastanın bilgileri 3. Şahıslarla paylaşılmamaktadır. İstanbul’daki kliniklerdeki kürtaj fiyatları veya kürtaj hakkında merak ettiğiniz bir şey varsa her sorunuz için, hasta danışanlarımız ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Kürtaj operasyonu sanılanın aksine çok basit bir operasyondur ve işlem sırasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmezsiniz.

Kürtaj Yasası – Gebeliğin Sona Erdirilmesi ile İlgili Kanunlar

Hamileliğin 10. Haftasına kadar anne sağlığı ile ilgili bir olumsuz durum olmaması durumunda istek üzerine gebelik durumu sonlandırılabilir. Gebelik durumu 10 haftadan fazla ise, gebelik sadece anne hayatını tehdit ediyorsa sonlandırılması mümkündür bunun ise maksimum sınırı 24 haftadır ve bu sınır insan hayatının yaşama sınırıdır. 24 haftayı geçen gebeliklerde hamileliği sonlandırmak mümkün olmamaktadır.

Kadın doğum doktorları, eğer kadının hayatında acil müdahale edilmesi gereken durum varsa ve onay alacak kimse yoksa kendi iradesiyle kürtaj işlemini gerçekleştirebilir ancak bunu acilen ilgili birimlere bildirmeli ve raporlamalıdır.

Kürtaj Sonrası

Kürtaj işleminden sonra hastanın kendine nasıl bakması gerektiği konusu çok tartışılan bir konudur. Kürtaj işleminden sonra özellikle 7 ila 10 gün özellikle cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiğini ve oluşabilecek kanamanın da tamamen bitmesi gerektiğini söylemektedirler.

Kürtaj operasyonundan sonra ağrı ve acı hissetmeyeceğiniz için günlük yaşantınıza hızlıca dönebilirsiniz Ancak ağır işlerden kaçınmanız gerekmektedir. Doktorlarımızın tavsiyelerinden biride kürtaj işlemi sonrası 1 hafta kadar vajinanın yıkanmaması ve tampon kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Kürtaj işlemi sonrasındaki 15 gün içerisinde yumurtlama devam ederek gebelik durumu tekrardan oluşabilir bunu unutmamalısınız.

En çok merak edilen diğer bir hususta adet sonrası kanamaların operasyon sonrası devam edip etmeyeceğidir. Genel olarak kürtaj işlemi sonrasında 30 ila 40 gün arasında adet kanamaları düzene girecektir ancak adetiniz düzene 40 gün geçmesine rağmen girmediyse doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki ; Kürtaj işlemi modern tıp sayesinde ağrılı ve korkulacak bir işlem olmaktan çıkmış ve vakumlu kürtaj ile ağrısız ve acısız olarak hamilelik durumu sonlandırılabilmektedir.

Yazılanlar dışında kürtaj ile ilgili merak ettiğiniz sorularınız için bize whatsapp yada iletişim numaralarımızdan ulaşabilir ve gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Gebelik Sonlandırma İzin

İlgili kanun maddesinde belirtilen müdahale, kadının gerekli izinlerine, 18 yaşından küçükse gene kadının rızası ve ayrıca velisinin iznine, velisi olmayan ve reşit olmayan kişilerde ise ilgili sulh hakiminin iznine bağlı olarak yapılabilir. Eğer kişi evliyse mutlaka eşinin rızası gerekir ve eşin yazılı izni olmadan kürtaj işlemi gerçekleşmez.

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kürtaj yani istenmeyen gebelikler durumunun sonlandırılması için ideal zaman 5 ila 6 haftalık hamilelik durumudur. Evli olmayan hastalarımız bazen sosyal nedenler bazende farklı durumlardan ötürü yada yanlış hesaplama yaparak doktora geç erişim sağlar ve yasal süreyi geçirirler.

Bilinmesi gereken en önemli konu kürtaj için yasal sınırın 10 hafta olduğu ve 10 haftayı geçmiş kadınların kürtaj yaptırması durumunda hastanın ve kürtajı yapan hekimin ağır ceza mahkemesinde yargılanacağı ve işlemin suç olduğu bilinmelidir.

18 yaşından küçük hastalarda ise veli izni gerekir ve velinin onayı dahilinde operasyon yapılır. Eğer kürtaj yaptıracak hasta 10. Haftayı geçmemiş ve 18 yaşından büyükse kendisi kürtaj yaptırabilir.

Nadiren de olsa bebeğin sakatlığı varsa bu süre 28.haftaya kadar kürtaj operasyonu yapılabilir ancak bu işlem için uzman doktorların bulunduğu kurul tarafından alınan kararla yapılabilir.

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtaj yaptırdıktan sonra az rastlansa da gebelik durumunun devam etmesi gibi bir risk söz konusu olabilir ve bunun sebebi rahimde parça kalmasıdır. Böyle durumlarda uzman doktorlarımız tarafından yapılan muayeneler sonucunda görülmektedir ve gerekli işlemler yapılmaktadır. Kliniğimizde işinin ehli doktorlar tarafından yapılan kürtaj işlemlerinde bu durumlara asla rastlanmamıştır. Hastalarımız memnun ayrılarak bizi eş, dost ve akrabalarına tavsiye ederek sektörde iyi yerlere gelmemizi sağlamışlardır.

Kürtaj işleminden sonra rastlanılan bir diğer durumda enfeksiyondur.

Steril olmayan ortamlarda gerçekleştirilen kürtajlarda, enfeksiyon riskine oldukça fazladır. Kürtaj işlemi sırasında ayrıca rahim delinmesi, yapışıklık olması gibi risklerde söz konusudur. Bu riskler özellikle gebeliğin yaşı arttıkça daha sık görülür. Nadir rastlanan bu durumlar hemen kontrol altına alınmalıdır. Aksi takdirde hastanın hayati tehlikesi söz konusu olabilir. Hastalara kürtajdan sonra erken cinsel ilişkiye girmemeleri, havuza veya denize girmemeleri, antibiyotik kullanmamaları önerilir.

Eğer denilenlerin aksi yapılırsa olası bir enfeksiyon durumu söz konusu olur. Ama korkmanıza hiç gerek yok! Hastanemizde uzman hekimlerimiz tarafından kürtaj işlemi %100 başarı ile gerçekleştirilmektedir. Bu başarının altında tecrübeli doktorlarımız yer almaktadır. Kürtaj riskleri hakkında bilgi almak isterseniz, bizi 7/ 24 hiç çekinmeden arayabilirsiniz. Size her zaman yardımcı olmaya söz veriyoruz ve kürtajdan asla korkmamanız gerektiğini tavsiye ediyoruz. Uzman ellerde olacaksınız!

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemi hakkında merak edilenlerin en başında kürtaj işleminin nasıl gerçekleştiği gelmektedir. Kürtaj işlemi öncesinde hasta kadının geçirdiği rahatsızlıklar, gebeliğin neden istenmediği gibi konular hasta danışmanımız tarafından öğrenilerek hastaya kürtaj işlemi öncesinde tıbbi danışmanlık hizmeti verilmektedir. Hasta bu danışmanlık hizmetinden sonra tıbbi olarak bir muayeneden geçirilmek zorundadır. Doktorun yapacağı işleme karar vermesi açısından bu muayene oldukça önemlidir.

Kürtaj genel veya lokal anestezi yöntemleri ile gerçekleştirilir. Vakum kürtaj da en çok tercih edilen anestezi yöntemi genel anestezidir. Genel anestezi ile hasta uyutulur ve vakum kürtaj sayesinde kürtaj 10 dakika içerisinde gerçekleştirilir. Korkmamanız gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Kürtaj, korkulacak veya çekinilecek bir durum değildir. Birçok alanda kürtaj hakkında pek çok yanlış bilgi yayılmıştır.

Günümüz teknolojisinde kürtaj işlemi, çok basite indirgenmiştir. Kürtaj işlemine başlanmadan önce anestezi yapılır. Anestezi hastanın damar yolundan ilaç verilmesi şeklinde gerçekleştirilir.

Anesteziden sonra doktor, vajen antiseptik ilaçlar yardımıyla temizlenir ve rahim ağzı gebeliğin haftası göz önüne alınarak genişletilir. Vakum enjektörler ile rahmin içine girilerek gebelik materyelinin tamamı alınıncaya kadar çekilir. İstenmeyen gebeliklerinizden kurtulmayı dert haine getirmeyin! Anlatıldığı gibi uzun, yorucu ve zor bir işlem değildir.

Kürtaj Nedir ?

Tıbbi adıyla küretaj ya da halk dilinde kürtaj ve gebelik sonlandırma olarak isimlendirilen cerrahi operasyondur. Kısa süreli ve basit bir operasyon olmasına rağmen mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılması gereklidir.

Kürtaj operasyonu neden yapılır ?

Ana rahminde oluşmuş ve bireylerin istemediği gebelik durumunun uygun koşullarda cerrahi bir operasyonla sonlandırılması şeklinde yapılmaktadır.

Kürtaj işlemi bireylerin gebeliğin sonlandırılmasını istemesinin yanında, annenin veya bebeğin sağlığındaki olumsuz durumlar sebebiyle de yapılabilmektedir.

Bazen anne karnındaki bebek annenin hayatını tehlikeye atabileceği gibi, bazen tersi durumlarda bebeğin tüm hayatını etkileyecek sorunlar dolayısı ile de yapılmaktadır.

Her ne koşulda olursa olsun ülkemizde kürtaj yapılabilmesi için bazı şartlar getirilmiştir.

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır ?

Kürtaj, gebeliği sonlandırmak için yapılabileceği gibi düşük yapan kişilerde de eğer rahim içinde bebeğe ait parçalar kaldıysa, yani gebeliğe bağlı rahim içi materyal tam olarak atılamadıysa bunları temizlemek için de yapılabilir. Bu işlemin adı "Retansiyone küretaj" olarak anılır.

Küretaj, aslında bir anlamda tüm rahim içinin temizlenmesidir. Örneğin gebe olmayıp uzun süreli ve fazla adet gören kadınlara da küretaj yani rahim içi temizliği gerekebilir. Buradaki işlemin adı tanısal amaçlı yani "Probe Küretaj" dır. Yapılan küretaj sonrası kanama kesilir ve alınan rahim içi dokusu patolojiye gönderilerek kanamanın nedeni araştırılır. Yani yapılan işlem ile hem tanı hem de tedavi bir arada yapılmış olur.

Günümüzde ailelerin sosyoekonomik durumlarının düşmesi istenmeyen gebeliklerin sınırlandırılması gereksinimini doğurmuştur. Ancak istenilen sayıda çocuk sahibi olmak kürtaj ile değil etkin aile planlaması yöntemleriyle gerçekleştirilmelidir.

Kürtajda ülkemizdeki yasal boyut nedir ?

İstenmeyen gebelikten kurtulma amacıyla yapılan kurtaj için yasal sınır son adet tarihinden itibaren 10 hafta ile sınırlıdır. Eğer gebelik tarihi belirtilen tarihi geçmişse yasal olarak küretaj işlemi yapılamaz.

Ancak istenmeyen gebelik annenin hayatını tehlikeye atıyorsa süre gözetilmeksizin küretaj işlemi yapılabilir. Bunun için resmi bir kurumdan en az iki doktor imzası bulunan resmi bir sağlık raporu alınması gerekmektedir.

Aksi durumda eğer doğumdan sonra bebğin yaşamını olumsuz etkileyecek büyük sorunlar varsa da gebelik süre gözetmeksizin sonlandırılabilir.

Bahsedilen iki durumda da bu işlem tedavi edici kürtaj olarak tıbbı adıyla "Terapotik küretaj" olarak anılır.

Dikkat edilmesi gerekenler

Kurtaj her bakımdan bir "cerrahi bir girişim"dir. Ancak konusunda ehil ve tecrübeli kişiler tarafından uygulandığında riskleri yok denecek kadar azdır.

Kurtaj yapılmadan önce; yapılan bir ultrasonla gebeliğin büyüklüğü ve rahim içindeki yerleşimi (lokalizasyonu) tam olarak belirlenmeli ve hastanın tıbbi öyküsü alınmalıdır. Daha sonra yapılacak işlemle ilgili olarak hasta detaylı ve net bir şekilde bilgilendirilmelidir. Bu şekilde hastanın psikolojik yönden rahatlaması sağlanabilir.

Kurtaj işlemi mikroptan arındırılmış ortamlarda (steril ortamda), genel (uyutularak) ve lokal (uyuşturularak) anesteziyle uygulanabilir.

Küretaj işlemi genel anestezi ile uygulanacaksa hastanın işlemden 4-5 saat öncesinden itibaren aç ve susuz olması istenir. Bunun amacı midenin boş olmasını sağlamak ve genel anesteziye bağlı oluşabilecek bulantı sonrası kusmuğun akciğerlere kaçıp yutulmasını engellemektir.

Lokal anestezi ile kurtaş girişimi hasta tok iken de yapılabilir. Lokal anestezili girişim, hastanın rahim ağzı bölgesine yapılan uyuşturucu ilaçlarla işlemin yapılmasıdır. Bu yöntemle genel anestezi riskleri alınmamış olur ancak hastalar genel anesteziye göre daha fazla ağrıyla karşılaşacaklardır.

Kürtaj işlemi nasıl yapılır ?Kürtaj işlemi için hasta önce jinekolojik masaya yatırılarak muayene edilir. Daha sonra eğer genel anestezi uygulanacaksa bir anestezi uzmanı veya teknikeri tarafından yapılacak işlem ile ilgili olarak hasta bilgilendirildikten sonra kolundan damar yoluna girilir. Bu, yanlızca bir iğne batması şeklinde son derecede rahat bir işlem olup belki de tüm girişim sırasında hissedilen tek ağrı olacaktır. Daha sonra anestezik bir ilaç damar yolundan enjekte edilerek hasta uyutulur.Hasta uyutulduktan sonra "spekulm" denilen aletle vajen açılarak rahim ağzı görülür hale getirilir. Vajen antiseptik solusyonlarla temizlendikten sonra, "teneculm" denilen aletle "cervix" (rahim ağzı) çekilerek rahmin düz bir konum kazanması sağlanır.Önce "buji" denilen düz çubuklarla rahim ağzı gebelik haftasına uygun şekilde genişletilir. Ve nihayetinde bir "vakum enjektörle" rahim içine girilerek gebelik materyali tamamı alınıncaya kadar çekilir (aspire edilir). Tüm bu işlem genellikle yalnızca birkaç dakika sürer ve işlemden hemen sonra hastanın uyanması sağlanır.

Kürtajın ne gibi riskleri vardır?

Tecrübeli bir doktor tarafından yapıldığı takdirde, normal gebelik haftalarında yapılan kürtaj işlemi sırasında oluşabilecek riskler oldukça azdır.

Ancak yine bir cerrahi girişim olduğu için bazı riskler de taşır.

Bunlar:

  • Rahim ve barsak delinmeleri
  • Kanamalar
  • Gebeliğin tahliye hiç edilemeden kalması
  • Rahim içinde kürtajdan sonra parça kalması
  • İşlem sonrası rahim içinde enfeksiyon gelişmesi (endometrit)
  • Anesteziye bağlı problemler olabilir.
  • Rahim içi dokunun (endometrium) tahribi veya rahim içinde yapışıklıkların oluşması (Asherman sendromu) sonucu adet görememe veya adetlerin azalması.

Gebeliğin tam olarak tahliye edilememesi rahime ait anatomik değişikliklerden veya gebeliğin çok erken bir haftada tahliye edilmesi durumlarına bağlı olabilir. Genellikle önerilen en az 7- 10 gün adet gecikmesi sonrası işlemin yapılmasıdır. İşlem yapılmadan önce gebelik ultrason yardımıyla rahim içinde görünebilir durumda olmalıdır. Bu şekilde gebeliğin bir "dış gebelik" olmadığı da anlaşılmış olacaktır.

Kürtaj sırasındaki kanamalar ise genellikle "atoni" dediğimiz rahim içeriğinin boşaltılması sonrası rahim kasının iyi şekilde kasılamaması durumuna bağlıdır. Özellikle büyük gebeliklerde ortaya çıkan bu durum damar yolundan verilen bazı ilaçlar ve rahime yapılan masajlarla düzeltilebilir. Kanama, rahim kasının (myometrium) kasılması ile sonlanacaktır.

Yine, rahim içinde parça kalması da rahim kasının tam olarak kasılmasını önleyerek kanamaya sebep olabilir. Bazen parça kalmasına bağlı kanamalar, işlemden birkaç gün sonrasından itibaren de başlayabilir.

Tüm bu problemlerin oluşma şansı, işlemin tecrübeli kişiler tarafından dikkatli ve hijyenik ortamlarda uygulanmasıyla yok denecek kadar azdır.

Kürtaj sonrası neler yapılmalıdır?

Kürtaj eğer genel anesteziyle yapılmışsa ilk gün için biraz sersemlik hissi, bulantı, halsizlik, hafif kasık ağrısı ve hafif kanama olması normal kabul edilir. Şikayetler genellikle birkaç saatten sonra azalacaktır.

Kürtajdan sonra belli süreyle 2-10 gün arasında hafif, pıhtısız vajinal kanamalar normaldir. Bazen işlemden sonra hiç kanama görülmeyebilir, bazen de belli sürelerle ara ara kanama şikayetleri olabilir. Genel olarak beklenen kanamanın gittikçe azalarak devam etmesinden sonra kesilmesidir.

Genel anestezi ile yapılmışsa işlemden yaklaşık bir saat sonra yemek yenilebilir. Yenilen ilk öğün hafif, az yağlı, tuzlu ve sıvı gıdalardan zengin olmalıdır. Çorba türü veya kahvaltı tarzı gıdalar ideal olabilir. Zaman içinde 3-4 saat sonra eğer bulantı yoksa normal gıdalarla beslenmeye geçilebilir.

Kürtaj sonrası hekimin reçete ettiği ağrı kesici (analjezikler) ve antibiotikler düzgün şekilde kullanılmalıdır.

Genel olarak enfeksiyon oluşmaması için 10-15 gün süreyle ilişki önerilmez.

Eğer ki bir düşük veya ölü bebek nedeniyle kürtaj yapılmışsa en az 3 ay süreyle bir aile planlaması yöntemiyle korunma önerilir. Bu süre sonunda rahim kendini tam olarak toplayabilir.

Kürtajdan hemen sonra banyo yapılmasının her hangi bir sakıncası yoktur. Fakat enfeksiyon riski nedeniyle vajinal duş yapılması önerilmez.

İlk adet ne zaman görülecektir?

İşlemden ortalama bir ay sonra (kişinin bir periyot uzunluğu sonrasında) normal adet görülecektir. İlk adette görülen bir kaç günlük gecikme ise normaldir.

Kürtaja alternatif bir düşük hapı var mıdır?

Kürtaja alternatif olması amacı ile dünyada halen deneysel çalışmalarda kullanılan "düşük hapı" henüz dış piyasaya sürülmemiş ve ülkemizde de bulunmamaktadır.

Adet gecikmesi durumunda kullanılan söktürücü iğne veya haplar ise bir gebeliğin oluşması durumunda hiç bir etki yaratmaz ve adet görmeye sebep olmaz. Adetin sökülmesi amacı ile alınan bu tür ilaçlar boş yere vücuda yüksek dozda hormon yüklenmesine sebep olur.

Halen bir gebelik tespit edilmesi durumunda tek alternatif kürtaj veya doğurmaktır.

İşlem sonrası ne zaman spiral takılabilir?

Spiral uygulaması kürtaj işleminin hemen sonrasında aynı seansta uygulanabileceği gibi işlemden bir ay sonra normal adet döneminde de yapılabilir.

Spiralin normal şekilde takılabilmesi için rahim ağzında yara (erozyon) veya iltihap (cervicit) bulguları olmamalıdır. Eğer ki bu bulgular varsa önce onların tedavisi sağlanmalıdır. Ayrıca kişilerde daha önceden nedeni belirsiz adet düzensizlikleri veya kasık ağrıları da olmamalıdır.

Bekarete zarar vermeden kürtaj yapılabilir mi?

Bir genç kız bakire olduğu halde yani partneri ile tam bir birliktelik yaşamaksızın (sürtünmeyle) hamile kalabilir. Çünkü spermlerin yüzme kabiliyetleri bulunmaktadır.

Çok nadir görülen bu durumdan sonra kişilerin aklına gelen ilk soru ise "kızlık zarına zarar vermeksizin kürtaj işleminin yapılıp yapılamayacağıdır".

Bu sorunun yanıtı ise kızlık zarının anatomik yapısında saklıdır. Yani, kızlık zarı (hymen) yüksek kenarlı yapıda değil de alçak kenarlı ve duhule müsait ise kızlık zarı bozulmaksızın kürtaj işlemi yapılablmektedir.

Kürtaj Fiyatı Nedir?

Kürtaj Fiyatlarını buradan açıklamamız maalesef Türk Tabibler Birliğinin kararı ile yasaklanmıştır. Sağlık ile ilgili konularda internet ya da benzeri mecralarda fiyat vermek kesinlikle yasaklanmış ve ağır cezalara bağlanmıştır.

Sağlıklı bir kürtaj fiyatı alabilmek için bizi arayabilir ya da aşağıdaki iletişim formumuz ile bize ulaşablirsiniz.

İSTANBUL / KARTAL

Tema---Nemesis---css_05
İstanbul Genital Estetik Merkezi
Üsküdar Caddesi, Yukarı Mahalle, No: 24, Kartal/ İSTANBUL
Tema---Nemesis---css_08
0532 206 58 40
Tema---Nemesis---css_12
info@istanbulgenitalestetik.com.tr
Asistan Derya Atasoy'dan Bilgi Alabilirsiniz.