Hotline
+905322065840

Kürtaj Sonrası Hamile Kalabilirmiyim

Kürtajdan sonra genelde 15-20. günler civarı ilk yumurtlama gerçekleşir. Kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağı 15 gün kadardır. Cinsel ilişki yasağının bittiği evrelerde olan ilk cinsel ilişkide gebe kalma ihtimali olur.Yani kürtajdan sonra hamile kalma gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalabilirmiyim, birçok kadının en çok merak ettiği ve korktuğu sorulardan biridir kürtaj sonrası hamile kalabilir miyim ? yeniden çocuk sahibi olabilir miyim gibi sorular.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalabilirmiyim

Kürtajdan sonra genelde 15-20. günler civarı ilk yumurtlama gerçekleşir. Kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağı 15 gün kadardır. Cinsel ilişki yasağının bittiği evrelerde olan ilk cinsel ilişkide gebe kalma ihtimali olur.Yani kürtajdan sonra hamile kalma gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Bu nedenle kürtaj sonrasındaki kontrolde size uygun gebelikten korunma yöntemini bulmamız gereklidir. Kürtaj kontrolüne gelinceye kadarki evrede hiç olmazsa prezervatif gibi bir yöntemi kullanabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Tekrar Gebe Kalabilir miyim? Özellikle ilk gebelikte kürtaj yapılmaması gerektiği düşünülür. Kürtaj Sonrası Hamile Kalabilirmiyim diye endişe edilir. Yapılacak olan kürtaj gerekli dikkatle yapılırsa kürtaj sonrası gebe kalmayı etkileyen bir durum olmaz.

Rahim iç duvarının aşırı kazınması ile olan bir kürtaj değilse, kürtaj esnasında enfeksiyon açısından dikkat edilirse , kürtajda plasenta parçası kalması olmazsa bir sonraki gebeliği engelleyecek bir durumun gelişmesi çok nadirdir.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalıyım ?

Hastalarımız eğer gebelik istiyorsa kürtajdan sonra ne kadar beklemeliyim diye merak ederler. Kürtaj küçük haftalardaysa kürtajdan 1 ay sonra gebe kalınabilir.Eğer 3 ay ve üstü düşükler ve kürtajlarsa annenin psikolojik olarak da toparlanabilmesi için daha uzun beklenebilir.Ama rahim mikroskobik olarak da çok çabuk iyileşen bir organdır.

Hastalarımız kürtajdan sonra rahim ne kadar zamanda toparlanır diye merak ederler.Eğer küçük hafta gebelikse 1-2 gün içinde normal boyutlarına döner.Büyük hafta gebeliklerde ise gebelik haftasıyla ilgili olarak rahimin normal boyuta dönüşü 10 günü alabilir.

Kürtaj Sonrası Gebe Kalabilirmiyim, Pek çok nedenle gebeliği sonlandırmak isteyebilirsiniz. Korunmaya rağmen korunma yönteminin başarısızlığı, cinsel beraberliğin plansız olması ve cinsel ilişkide korunamama, cinsel saldırı, bebekteki sakatlıklar,annenin hayatını tehdit eden durumlar, ilişki problemleri , o anda gebeliğin eğitim, iş , kariyer planlarına uygun olmaması gibi…Kimi zaman kürtaj sonrası suçluluk duygusuna kapılsanız da, kişisel bir krizi çözmekten kaynaklanan rahatlama hissi de duyabilirsiniz.

Kürtaj nedenleri çok farklı olabilir, kürtaj yaptırmak zorunda kalabilirsiniz, üzülmeyin…Önemli olan daha sonra gebelikten nasıl korunacağınızdır. Doktorunuza korunma yöntemlerini sorma ve uygulamanız gerekmekte.Kontrole gittiğinizde bu sorunu paylaşabilir ve size uygun korunma yöntemini bulabilirsiniz.

İSTANBUL / KARTAL

Tema---Nemesis---css_05
İstanbul Genital Estetik Merkezi
Üsküdar Caddesi, Yukarı Mahalle, No: 24, Kartal/ İSTANBUL
Tema---Nemesis---css_08
0532 206 58 40
Tema---Nemesis---css_12
info@istanbulgenitalestetik.com.tr
Asistan Derya Atasoy'dan Bilgi Alabilirsiniz.