Hotline
+905322065840

Kürtaj Eş Rızası

Kürtaj eş rızası gerekli midir ? sorusu çok fazla merak edilen bir sorudur. Kürtaj yaptıran kadın şayet evli ise, eşinin onayı zorunludur. Ancak kadın evli değilse kendi onayı yeterli olacaktır. Kürtaj yaptırcak kadın 18 yaşını doldurmamış ise ailesinden birinin yani anne veya babasının rızası gereklidir.

Kürtaj eş rızası gerekli midir ? sorusu çok fazla merak edilen bir sorudur. Kürtaj yaptıran kadın şayet evli ise, eşinin onayı zorunludur. Ancak kadın evli değilse kendi onayı yeterli olacaktır. Kürtaj yaptırcak kadın 18 yaşını doldurmamış ise ailesinden birinin yani anne veya babasının rızası gereklidir.

Kürtaj olmak aslında basit bir operasyondur ancak adı üstünde operasyondur. Bu yüzden kadınlar çok fazla korkmaktadır. Öncelikle Kürtaj Nedir ? sorusunu cevaplamakla başlayalım. Kürtaj ; İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması operasyonudur. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: "Kürtaj hiçbir zaman bir aile planlaması yöntemi değildir".

Kürtaj, gebelik sonlandırılması için yapılabileceği gibi düşük yapan kişilerde rahim içinde eğer bebeğe ait parçalar kaldıysa, yani gebeliğe bağlı rahim içi materyal tam olarak atılamadıysa bunları temizlemek için de yapılabilir. Bu işlemin adı "Retansiyone küretaj" olarak anılır.

Kürtaj Eş Rızası Gerekli midir ?

Küretaj, aslında bir anlamda tüm rahim içinin temizlenmesidir. Örneğin gebe olmayıp uzun süreli ve fazla adet gören kadınlara da küretaj yani rahim içi temizliği gerekebilir. Buradaki işlemin adı tanısal amaçlı yani "Probe Küretaj" dır.

Yapılan küretaj sonrası kanama kesilir ve alınan rahim içi dokusu patolojiye gönderilerek kanamanın nedeni araştırılır. Yani yapılan işlem ile hem tanı hem de tedavi bir arada yapılmış olur.

Kürtaj işlemi için hasta önce jinekolojik masaya yatırılarak muayene edilir. Kürtaj Olmaktan Korkuyorum, Daha sonra eğer genel anestezi uygulanacaksa bir anestezi uzmanı veya teknikeri tarafından yapılacak işlem ile ilgili olarak hasta bilgilendirildikten sonra kolundan damar yoluna girilir.

Bu, yanlızca bir iğne batması şeklinde son derecede rahat bir işlem olup belki de tüm girişim sırasında hissedilen tek ağrı olacaktır. Daha sonra anestezik bir ilaç damar yolundan enjekte edilerek hasta uyutulur.

Hasta uyutulduktan sonra "spekulm" denilen aletle vajen açılarak rahim ağzı görülür hale getirilir. Vajen antiseptik solüsyonlarla temizlendikten sonra, "teneculm" denilen aletle "cervix" (rahim ağzı) çekilerek rahmin düz bir konum kazanması sağlanır.

Kürtaj Eş Rızası, Önce "buji" denilen düz çubuklarla rahim ağzı gebelik haftasına uygun şekilde genişletilir. Kürtaj Olmaktan Korkuyorum Ve nihayetinde bir "vakum enjektörle" rahim içine girilerek gebelik materyali tamamı alınıncaya kadar çekilir (aspire edilir).

Tüm bu işlem genellikle yalnızca birkaç dakika sürer ve işlemden hemen sonra hastanın uyanması sağlanır.

Kürtaj olmaktan korkmanıza gerek yok, işinin ehli doktorlar size ağrısız ve sorunsuz olarak kürtaj operasyonunu tamamlayacaktır.

İSTANBUL / KARTAL

Tema---Nemesis---css_05
İstanbul Genital Estetik Merkezi
Üsküdar Caddesi, Yukarı Mahalle, No: 24, Kartal/ İSTANBUL
Tema---Nemesis---css_08
0532 206 58 40
Tema---Nemesis---css_12
info@istanbulgenitalestetik.com.tr
Asistan Derya Atasoy'dan Bilgi Alabilirsiniz.