Hotline
+905322065840

Kürtaj Korkusunu Yenmek

Kürtaj Korkusunu Yenmek,İstenmeyen gebelik çoğu kadının doğurganlık hayatında birkaç kez karşılaştığı bir durumdur. Her ne kadar iyi korunsanız da istenmeyen hamilelik ile karşılaşabiliyoruz. Bebek aldırmak bazen tek çözüm olabiliyor. En çok hissedilen duygunun korku olduğu biliniyor.

Kürtaj Korkusunu Yenmek,İstenmeyen gebelik çoğu kadının doğurganlık hayatında birkaç kez karşılaştığı bir durumdur. Her ne kadar iyi korunsanız da istenmeyen hamilelik ile karşılaşabiliyoruz. Bebek aldırmak bazen tek çözüm olabiliyor. En çok hissedilen duygunun korku olduğu biliniyor.

Kürtaj Korkusunu Yenmek İçin Ne Yapabilirim

Sizlerin kürtaj korkusunu yenmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bunun için öncesinde kürtaj hakkında bilgilendirme, yaşayacaklarınızı anlaşılır bir dille açıklama, rahat, güvenilir ve sakinleştirici bir ortam sağlama yollarına gidiyoruz. Korkunuzu yenmek için kürtajdan önce sakinleştirici ilaçlar vermeyi de uygun görebiliriz.

Kürtaj psikolojisi, Pek çok nedenle gebeliği sonlandırmak isteyebilirsiniz.

  • Korunmaya rağmen korunma yönteminin başarısızlığı,
  • cinsel beraberliğin plansız olması ve cinsel ilişkide korunamama,
  • cinsel saldırı,
  • bebekteki sakatlıklar,
  • Annenin hayatını tehdit eden durumlar,
  • İlişki problemleri o anda gebeliğin eğitim, iş, kariyer planlarına uygun olmaması gibi

Kimi zaman kürtaj sonrası suçluluk duygusuna kapılsanız da, kişisel bir krizi çözmekten kaynaklanan rahatlama hissi de duyabilirsiniz.

Kürtaj nedenleri çok farklı olabilir, kürtaj yaptırmak zorunda kalabilirsiniz, üzülmeyin… Önemli olan daha sonra gebelikten nasıl korunacağınızdır. Doktorunuza korunma yöntemlerini sorma ve uygulamanız gerekmekte. Kontrole gittiğinizde bu sorunu paylaşabilir ve size uygun korunma yöntemini bulabilirsiniz.

Gebelik testi ; Adet gecikmesi olduğunda ya da düzensiz regl kanaması ile karşılaştığınızda kanda gebelik testi yaptırmanız gerekir. İdrarda gebelik testi güvenilir midir diye sorulur. Bazı durumlarda idrarda gebelik testleri yanlış sonuç verebilir. İdrar yolu enfeksiyonları, kanlı idrar, bozuk test kitleri gibi…

Gebelik şüphesi durumunuzda, kanda hamilelik testi veya idrarda hamilelik testi yaptırmadan da gelebilirsiniz. Çok erken gebelikler hariç ultrasonla gebelik kesesini görme şansımız var.

Kürtaj Hakkında Yanlış Bilinenler

Hastalar kürtaj sonrası evrede kalıcı bazı değişikliklerin olduğunu düşünebilir. Kürtaj dış gebelik riskinde artış yaratmaz ve kürtaj sonraki gebelikte düşük riskinde artış yapmaz.

Tekrar gebe kalınırsa geçirilmiş kürtaj erken doğum riskinde artış , iç rahim ağzında genişleme yapmamaktadır.

Yapılan araştırmalarda küret yöntemiyle yapılan kürtajdan sonra, diğer gebeliklerde düşük doğum ağırlığı olabileceği görülmüştür. Bu yüzden ve yaratabileceği diğer risklerden dolayı kliniğimizde de vakumla kürtaj yöntemini tercih ediyoruz.

Bir başka merak edilen konu kürtajdan sonra vajende genişleme olup olmayacağıdır. Kürtajdan sonra vajende genişleme olmaz ve vajeni daraltan ameliyat ve uygulamalara asla gerek kalmaz.Kürtaj anlaşılır mı diye merak eden hastalarımızın endişe etmesine gerek yoktur.

İSTANBUL / KARTAL

Tema---Nemesis---css_05
İstanbul Genital Estetik Merkezi
Üsküdar Caddesi, Yukarı Mahalle, No: 24, Kartal/ İSTANBUL
Tema---Nemesis---css_08
0532 206 58 40
Tema---Nemesis---css_12
info@istanbulgenitalestetik.com.tr
Asistan Derya Atasoy'dan Bilgi Alabilirsiniz.