Hotline
+905322065840

Aşılama etkisi

Aşılama etkisi, Aşılama yönteminde de şansı artırmak için yumurtalıkları uyarıcı ilaçlar kullanılır. Yumurtlamanın olacağı gün eşten meni alınır. Özel bir teknikle menideki spermler seçilir. Daha sonra bu spermler çok ince bir boruyla rahim boşluğuna verilir. İşlem ağrısızdır. Tüplerin açık olması ve spermlerin yeterli olması koşuluyla yapılabilir. Kabaca % 10-30 arasında değişmekle birlikte ortalama %20 denilebilir. Hazırlama sonrası rahime verilen spermin 10 milyonun üzerinde olması başarıyı arttırmaktadır.

Aşılama etkisi, Aşılama yönteminde de şansı artırmak için yumurtalıkları uyarıcı ilaçlar kullanılır. Yumurtlamanın olacağı gün eşten meni alınır. Özel bir teknikle menideki spermler seçilir. Daha sonra bu spermler çok ince bir boruyla rahim boşluğuna verilir. İşlem ağrısızdır. Tüplerin açık olması ve spermlerin yeterli olması koşuluyla yapılabilir.

Aşılama için verilecek spermin laboratuvarda hazırlama yöntemi önemli midir?

Aşılama için verilecek sperm örneğinin laboratuvarda hazırlanmasında yüzdürme, yoğunlaştırma gibi yöntemler olup sperm değerlerine göre yöntem seçilebilir. Laboratuvarda hazırlama işlemi yaklaşık iki saat sürmektedir. Hazırlama temelde basit bir işlem olmakla birlikte laboratuvar ekibinin titiz ve özenli çalışması başarıyı etkileyecektir.

Aşılamanın başarısı nedir?

Kabaca % 10-30 arasında değişmekle birlikte ortalama %20 denilebilir. Hazırlama sonrası rahime verilen spermin 10 milyonun üzerinde olması başarıyı arttırmaktadır.

En fazla kaç kere aşılama yapılabilir?

Aşılama başarısı her bir tedavi için %10-30 olup toplamda 2-3 kere aşılama yapıldıktan sonra tüp bebeğe geçilmesi tavsiye edilir. Fakat 6 kereye kadar da aşılama yapılabilir, gebelik elde etmek mümkündür.

Aşılama tedavisinde iğnelere aşırı yumurtalık yanıtı olabilir mi?

Başlanan ilaç dozu çok az bile olduğunda bazen aşırı yanıt olabilmektedir. Genellikle polistik over hastalarında bu durum ile karşılaşılmaktadır. Aşırı cevap olduğunda ya tedaviyi iptal etmek ve ilişkiyi yasaklamak ya da tüp bebek tedavisine dönüştürmek gerekir. Bu gibi durumlarda tüp bebeğe dönüldüğünde başarı oranı yüksektir.

Özetle, aşılama doğal bir yöntemdir. Kadın düşük dozda iğnelerle kısa süreli (ortalama 10 gün) bir takiple hazırlanır, takip sonunda yumurtlama zamanı geldiğinde sperm laboratuvarda yıkanarak rahime özel bir kateter ile verilir, sperm ile yumurtanın tüplerde karşılaşması ve spermin yumurtayı kendiliğinden döllemesi beklenir, döllenme olursa embriyo oluşur ve oluşan embriyo da rahime yapışırsa gebelik oluşmaktadır.

Fakat aşılama sonucu olumsuz ise hangi aşamada problem olduğunu anlayamayız; o ay gelişen yumurta kaliteli olmayabilir, yumurta overlerden atıldığı halde tüplere giremeyebilir, sperm tüplerde yumurtayı döllememiş olabilir, embryo oluşmuş olup rahimde yerleşememiş olabilir. Bu noktaların hiç birini aşılamada kontrol edemeyiz. Aslında aşılama ile normalde olması gerekeni taklit etmekteyiz. Fakat yumurta gelişimi kontrollü bir şekilde sağlanmakta ve spermler yıkanarak en iyi haliyle yumurta ile buluşması için hazırlanmakta ve rahime aşılanmaktadır.

İSTANBUL / KARTAL

Tema---Nemesis---css_05
İstanbul Genital Estetik Merkezi
Üsküdar Caddesi, Yukarı Mahalle, No: 24, Kartal/ İSTANBUL
Tema---Nemesis---css_08
0532 206 58 40
Tema---Nemesis---css_12
info@istanbulgenitalestetik.com.tr
Asistan Derya Atasoy'dan Bilgi Alabilirsiniz.