Hotline
+905322065840

Aşılama acı verir mi

Aşılama acı verir mi ? Aşılama yöntemi, doğal yollarla çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftler için alternatif olan bir yardımcı üreme yöntemidir. Gelişen teknoloji ve ilerleyen yardımcı üreme yöntemleri, oldukça konforlu tedavilerdir. Aşılama yöntemi de oldukça kolay bir şekilde tamamlanan, anne adayının herhangi bir şekilde ağrı ya da acı duymadığı yöntemlerdir. Aşılama tedavisi sırasında ya da aşılamanın tamamlanması ardından anne adayı ağrı duymaz. Anne adayı tedaviyi takip eden 10 ya da 20 dakika boyunca sabit biçimde yatar. Sonrasında ise günlük hayatına ya da işine dönmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Aşılama acı verir mi ?

Aşılama yöntemi, doğal yollarla çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftler için alternatif olan bir yardımcı üreme yöntemidir. Gelişen teknoloji ve ilerleyen yardımcı üreme yöntemleri, oldukça konforlu tedavilerdir. Aşılama yöntemi de oldukça kolay bir şekilde tamamlanan, anne adayının herhangi bir şekilde ağrı ya da acı duymadığı yöntemlerdir. Aşılama tedavisi sırasında ya da aşılamanın tamamlanması ardından anne adayı ağrı duymaz. Anne adayı tedaviyi takip eden 10 ya da 20 dakika boyunca sabit biçimde yatar. Sonrasında ise günlük hayatına ya da işine dönmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Çalışan anne adaylarının genel olarak uzun saatler ya da günler boyu dinlenme şansı yoktur. Bu anne adayları da aşılama yöntemini tercih edebilir. Aşılama yönteminin başarı şansı, diğer tüp bebek yöntemlerine göre nispeten daha az da olsa, uygulanabilirliği ve tedavinin kendisi oldukça kolay ve pratik olduğu için çoğu zaman yardımcı üreme yöntemlerinde ilk tedavi seçeneğidir. Bu tedaviden sonuç alamayanlar, tüp bebek tedavisine yönlendirilir.

Aşılama tedavisine anne adayının arzusu da göz önüne alınarak progesteron takviyesi uygulanabilir. Bu sayede aşılama işlemi neticesinde meydana gelebilecek komplikasyonlar da engellenmiş olur. Aşılama tedavisini takip eden iki gün içinde anne adayı koşma, egzersiz yapma, yük kaldırma gibi vücudun yorulmasına sebep olacak eylemlerden kaçınmalıdır.

Gebeliğin ilk haftalarında yumurtaya hasar verebilecek, yoğun hareketlerden uzak durmak gerekir. Fakat bu kadının devamlı olarak yatması gerektiği anlamına gelmez. Kadın, günlük işlerini yapabilir ancak kendini aşırı yormamalıdır.

Aşılama işlemi esnasında ve ardından anne adayı belki oldukça hafif bir kasık ağrısı duyabilir. Bu ağrı normaldir. Ancak genellikle aşılama tedavisine başvuran kadınların büyük kısmında böyle bir ağrı meydana gelmez. Aşılama tedavisi genel olarak oldukça konforlu bir tedavi yöntemidir.

Meydana gelen ağrı, kadının ilaç kullanmasını dahi gerektirmez. Ancak aşılama ardından yaşanan ağrı çok şiddetli ise farklı bir sebepten ötürü yaşanıyor olabilir. Zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Aşılama Tedavisinde Başarı Arttırma Yöntemleri

Doğru tanı ve doğru hasta seçimi önemlidir. Yaş, kısırlık süresi, erkek faktörü ve diğer ek faktörleri de değerlendirdikten sonra uygun algoritmada tedaviye başlanması gerekmektedir. Uygun teknik ve zamanlama (bilgi ve deneyim gerektirir) başarıda en önemli faktörlerden biridir. Aşılama yöntemi ile bir uygulamada gebelik şansı sağlıklı bir çiftin bir ayda gebe kalabilme şansı olan %20 civarlarına ulaşır. Gebelik elde edilene kadar 3 veya 4 kez aşılama yöntemi denenebilir ancak gebeliklerin çoğu ilk yapılan denemelerde olmaktadır. Gebeliklerin % 88.8’i ilk üç, % 95.5’u ilk dört tedavi uygulamasında olmaktadır. Daha fazla ısrar etmek gebelik oranlarını artırmayacağı için tüp bebek tedavisine geçilir.

İSTANBUL / KARTAL

Tema---Nemesis---css_05
İstanbul Genital Estetik Merkezi
Üsküdar Caddesi, Yukarı Mahalle, No: 24, Kartal/ İSTANBUL
Tema---Nemesis---css_08
0532 206 58 40
Tema---Nemesis---css_12
info@istanbulgenitalestetik.com.tr
Asistan Derya Atasoy'dan Bilgi Alabilirsiniz.