Hotline
+905322065840

Aşılama caiz mi

Aşılama caiz mi : Aşılama işlemi aslında cinsellikten çok farklı olmayan bir şey sonuç olarak işlem sonucu çıkan sonuç cinsel birleşme ile aynıdır. Burada önemli olan dinsel anlamda bakılıyorsa alınan sperm örneğinin, nikahlı eşe koyulması ve taşıyıcı ve sperm sahibinin eş olmasıdır. Diyanet işleri başkanlığının aslında burada açıklaması çok nettir. İster kadın, ister erkekteki bir kusur sebebiyle, tabii ilişkiyle gebeliğin gerçekleşmesi mümkün olmadığı takdirde, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 20.05.1992 tarihli kararına göre;

Aşılama caiz mi : Aşılama işlemi aslında cinsellikten çok farklı olmayan bir şey sonuç olarak işlem sonucu çıkan sonuç cinsel birleşme ile aynıdır. Burada önemli olan dinsel anlamda bakılıyorsa alınan sperm örneğinin, nikahlı eşe koyulması ve taşıyıcı ve sperm sahibinin eş olmasıdır. Diyanet işleri başkanlığının aslında burada açıklaması çok nettir.

İster kadın, ister erkekteki bir kusur sebebiyle, tabii ilişkiyle gebeliğin gerçekleşmesi mümkün olmadığı takdirde, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 20.05.1992 tarihli kararına göre;
a) Döllendirilecek yumurta ve spermin her ikisinin de nikâhlı eşlere ait olması, yani bunlardan herhangi birisinin yabancıya ait olmaması;
b) Döllenmiş olan yumurta, başka bir kadının rahminde değil de yumurtanın sahibi olan eşin rahminde gelişmesi;
c) Bu işlemin, gerek annebabanın gerek doğacak çocuğun maddi, ruhi ve akli sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisinin olmayacağı tıbben sabit olmak şartıyla, tüp bebek yöntemine başvurmakta bir sakınca yoktur.
Başka kadının yumurtası veya kocası dışında yabancı bir erkekten alınan sperm ile bir kadının gebeliğinin sağlanması ise caiz değildir.

Aşılama tedavisinden önce nelere dikkat etmelidir ?

Aşılama yönteminden önce anne ve baba adaylarının başarı şansını düşürmemek adına dikkat etmesi gereken faktörler bulunmaktadır. Baba adayından sağlıklı sperm hücreleri elde edilmesi için tedaviden önce alkol ve sigara kullanımının bırakılması gerekmektedir. Baba adayının zararlı alışkanlıklara başvurması, sperm hücrelerinin kalitesini ve sayısını azaltacaktır.

Anne adayı ise, aşılama tedavisinden önce vajinal bölgesine herhangi bir krem, losyon ya da farklı bir kimyasal ürün sürmemesi gerekmektedir. Rahme sperm hücreleri bırakılacağından bu maddeler enfeksiyona ya da çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilir.

Aşılama basit bir işlem olsa da oldukça ciddi bir işlemdir. Bu sebeple merkezin güvenilir ve başarı oranlarının yüksek olmasına dikkat edilmelidir.

Aşılama işlemi ne kadar sürer ?

Aşılama yöntemi oldukça kısa sürede tamamlanmaktadır. Anne adayına anestezi yöntemleri uygulanmasına ihtiyaç duyulmaz. Kadın jinekolojik muayene pozisyonda iken, vajinal bölgesinin hijyeni sağlanır. Ardından ise vajinal alana gerekli ekipmanlarla enjektör içinden sperm hücreleri aktarılır. Yalnızca birkaç saniye içinde gerekli spermleri yerleşeceği bölgeye ileten hekim operasyonu hızlıca bitirmektedir.

İşlemin tamamlanmasının ardından anne adayı merkezde dinlendirilir, son kontroller yapılır. Ardından da anne adayı günlük yaşantısına geri dönebilir. Şayet işlemden sonra beklenmeyen durumlar oluşursa, zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

İSTANBUL / KARTAL

Tema---Nemesis---css_05
İstanbul Genital Estetik Merkezi
Üsküdar Caddesi, Yukarı Mahalle, No: 24, Kartal/ İSTANBUL
Tema---Nemesis---css_08
0532 206 58 40
Tema---Nemesis---css_12
info@istanbulgenitalestetik.com.tr
Asistan Derya Atasoy'dan Bilgi Alabilirsiniz.