Hotline
+905322065840

Aşılama yaptıranlar

Aşılama yaptıranlar, Aşılama basit bir tedavi seçeneği olup aileyi fazla yormaz, aşılamanın maaliyeti düşüktür. Ancak her zaman akılda tutulması gereken husus aşılama tedavisi ile hamile kalma oranları % 15- %20 arasındadır. Diğer deyişle 10 tane aşılama yaptıran kadından sadece 1 ya da 2 si aşılama ile hamile kalabilir. Bu nedenle aşılama tedavisi yaptıranlar büyük bir beklenti içinde olmamalıdır. Çünkü beklenti umut ne kadar fazla olursa aşılama sonrası hamilelik olmazsa hayal kırıklığı da o derece büyük olacaktır. Aşılama sperm değerlerinde hafif sorunları olan çiftlere önerilir.

Aşılama yaptıranlar, Aşılama basit bir tedavi seçeneği olup aileyi fazla yormaz, aşılamanın maaliyeti düşüktür. Ancak her zaman akılda tutulması gereken husus aşılama tedavisi ile hamile kalma oranları % 15- %20 arasındadır. Diğer deyişle 10 tane aşılama yaptıran kadından sadece 1 ya da 2 si aşılama ile hamile kalabilir. Bu nedenle aşılama tedavisi yaptıranlar büyük bir beklenti içinde olmamalıdır.

Çünkü beklenti umut ne kadar fazla olursa aşılama sonrası hamilelik olmazsa hayal kırıklığı da o derece büyük olacaktır. Aşılama sperm değerlerinde hafif sorunları olan çiftlere önerilir.

Aşılama tedavisi nedir? Aşılama veya tıbbi deyimi ile IUI özellikle erkeğe bağlı sperm problemlerinde ve nedeni belirlenememiş gebe kalamama durumlarında uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Aşılama yapılabilmesi için;

  • Spermlerin belli sayı da belli hareketlilik ve yapısal özelliklere sahip olması,
  • Kadında ise yumurta üretimi ve rahimle ilgili sorun olmaması ve de en azından bir tüpün sağlıklı çalışması gerekmektedir.

Diğer bir deyişle hafif orta sperm sorunlarında aşılama tedavisi faydalı olur. Ciddi ileri derece sperm bozukluklarında , sperm sayısı belirgin olarak az ise aşılama tedavisi etkili olmaz. Hafif orta derecede sperm sorunu var ise spermler embriyologlar tarafından bir dizi işlemlerden geçirilir.

Böylece spermin sayısı çoğalır( mililitredeki ) konsantrasyonu artar hareketi artar. İşlemden geçirilen bu sperm rahmin içine aşılama katateri ile bırakılır.

Normal birliktelik esnasında iyi ve kötü tüm spermler önce vajinaya dökülür. Buradan rahim ağzını ve rahmi geçip tüplere ulaşması gerekir iken aşılama da iyi kalitedeki spermler tüplere doğru bırakılır. Bu da gebelik şansını arttırır.

Aşılama da bebek nasıl oluşur?

  • Birtakım işlemlerle hareketi arttırılan ve yoğunlaştıran spermler kanallara doğru rahim içine bırakılır.
  • Tüplerde ilerleyen spermlerden en hızlı ve en güçlüsü yumurta hücresine ulaşır.
  • Yumurtanın kabuğunu aşan tek sperm yumurta ile birleşir.
  • Bu birleşme sonrası yumurtanın kabuğu tamamen kapanır . Başka spermler bu tabakayı geçemez.
  • Birleşme sonrası zigot-- embriyo oluşur.
  • Bu yapı tüplerde ilerleyerek 5 gün sonra rahime gelir ve burada tutunma olur.
  • Bu birleşmeden 4 hafta sonra ( gebeliğin 6. haftasında ) kalp atımları başlar.

İSTANBUL / KARTAL

Tema---Nemesis---css_05
İstanbul Genital Estetik Merkezi
Üsküdar Caddesi, Yukarı Mahalle, No: 24, Kartal/ İSTANBUL
Tema---Nemesis---css_08
0532 206 58 40
Tema---Nemesis---css_12
info@istanbulgenitalestetik.com.tr
Asistan Derya Atasoy'dan Bilgi Alabilirsiniz.