Hotline
+905322065840

Aşılama başarı oranı

Aşılama başarı oranı; Her aşılamada gebelik şansı %10 artıyor. Semen (erkek üreme sıvısı) prostagilandin, diğer hücreler ve kimyasallardan arındırılır. Özel kültür sıvılarında yıkanır ve spermlerin kapasitasyonu (dölleme kabiliyeti) hyalürinatlarla artırılarak aşılamaya hazır hale getirilir. Kaliteli sperm hücreleri yaklaşık 0.3 - 0.5 ml kültür sıvısı içerisinde vajinal yolla özel bir kateterle rahim içine şırınga edilir. Aşılama yönteminde yumurtanın döllenmesi fallop tüplerinde yani doğal ortamda gerçekleşir.

Aşılama başarı oranı; Her aşılamada gebelik şansı %10 artıyor. Semen (erkek üreme sıvısı) prostagilandin, diğer hücreler ve kimyasallardan arındırılır. Özel kültür sıvılarında yıkanır ve spermlerin kapasitasyonu (dölleme kabiliyeti) hyalürinatlarla artırılarak aşılamaya hazır hale getirilir.

Kaliteli sperm hücreleri yaklaşık 0.3 - 0.5 ml kültür sıvısı içerisinde vajinal yolla özel bir kateterle rahim içine şırınga edilir. Aşılama yönteminde yumurtanın döllenmesi fallop tüplerinde yani doğal ortamda gerçekleşir. Tüplerde yumurta hücresi ile buluşan spermler döllenmeyi orada sağlar. Döllenen yumurta daha sonra rahim içine ilerler ve orada yerleşir, yuvalanır.

Aşılama İçin Gerekli Asgari Şartlar

 • Kadında Tüplerin En Az Birinin Açık Olması Gereklidir.
 • Erkekte Azoospermi Olmamalıdır.
 • Hareketli Sperm Sayısı Yıkamadan Önce En Az 10 Milyon/Ml Olmalıdır.

  Aşılamanın Gerekli Olduğu Durumlar
 • Kadında Cinsel İlişkiye İmkan Vermeyen Durumlar Varsa (Vajinismus)
 • Poliskistik Over Sendromu Ve Diğer Yumurtlama Bozukluklarında,
 • Anti-Sperm Antikorlarının Varlığının İspatlandığı Durumlarda,
 • Anti-Sperm Antikorlarının Varlığından Şüphe Edildiği Durumlarda (Çünkü %50'ye Yakın Yalancı Negatiflik Söz Konusudur)
 • Hafif Endometriosis Mevcudiyetinde Ve Sebebi Açıklanamayan Kısırlıkta (İdiyopatik İnfertilitede)
 • Erkekte Ereksiyon (Sertleşme) Ve Ejekülasyon (Boşalma) Sorunlarının Varlığında,
 • Spermiogram'da Sayı, Hareketlilik Ve Şekil Bozukluklarının Hafif Olduğu Durumlarda,
 • Erkekte Kanser Veya Diğer Nedenlerle Spermleri Dondurulmuş Olgularda Uygulanmaktadır.

Aşılama Sonrası Günlerde Normal İlişki Kısıtlaması Gerekmeyebilir. Takviye Progestron (Progestan) Verilebilir. Aşılama 3 İle 6'kez Ve Arka Arkaya Denenebilir. Her Aşılamanın Gebelik Başarı Oranı %10-15 Civarındadır. Aşılamalardan Sonuç Alınamamışsa Tüp Bebek Tedavilerine (IVF Veya ICSI) Geçilmelidir.

İşlem Nasıl Yapılır ?

Aşılamaya karar vermeden önce çiftin her ikisinin de kısırlık (infertilite) açısından bütün tetkikleri yapılmış olmalı. Eğer Ovülasyon indüksiyonu (yumurtalıkların uyarılması) yapılacaksa uygun ilaçlarla bu sağlanmalı ve seri ultrasonografilerle yumurta hücresi gelişimi saptanmalı.

Bu hücre ya da hücreler yeterli boyuta ulaştığında çatlatma iğnesi yapılmalı. İdeal olarak bu iğneden 32- 36 saat sonra aşılamanın (inseminasyon) yapılması. Eğer gerek görülürse ultrason takipleri esnasında kanda östrojen değerlerine bakılabilir.

İşlem gününden önce en az 3 gün süreyle erkek herhangi bir şekilde cinsel ilişkiye girmemiş olmalı.
İşlem günü erkek klinikte semen örneği verir. Elde edilen semen örneği belirli kimyasal maddelerle işlemden geçirilip hazırlandıktan sonra (yıkama), aşılamaya (inseminasyona) hazır hale gelir.

İSTANBUL / KARTAL

Tema---Nemesis---css_05
İstanbul Genital Estetik Merkezi
Üsküdar Caddesi, Yukarı Mahalle, No: 24, Kartal/ İSTANBUL
Tema---Nemesis---css_08
0532 206 58 40
Tema---Nemesis---css_12
info@istanbulgenitalestetik.com.tr
Asistan Derya Atasoy'dan Bilgi Alabilirsiniz.